Інвестор Максим Кріппа не публічна персона, тому його діяльність не часто потрапляє до повідомлень ЗМІ. Однак деякі вчинки Максима Кріппи все ж привертають увагу журналістів та аналітиків. Особливо, якщо йдеться про придбання великого об'єкта нерухомості. Нещодавно стало відомо, що Максим Кріппа купив бізнес-центр "Парус": навіщо і чому? - зацікавилися ми.
Зміна типу інвестиційного портфеля
Для того, щоб зрозуміти, чим так примітна угода з купівлі бізнес-центру "Парус" з боку саме Максима Кріппи, слід зробити невеликий аналітичний відступ. Річ у тім, що фахівці, яким за службовим обов'язком доводиться аналізувати дії інвесторів, схильні вважати, що Максим Кріппа тривалий час формував секторний портфель.
Як відомо, існує досить велика кількість типів інвестиційних портфелів і стилів їхнього формування. Зазвичай інвестори не поспішають розповідати про те, що і чому роблять, тому висновки можливі лише на підставі непрямих фактів. Щодо Максима Кріппи всі вони тривалий час укладалися в логічну і струнку картинку: методична купівля активів з одного або близьких секторів економіки вказувала на створення секторного портфеля.
Спершу Максим Кріппа зробив інвестиції в студію кіберспортивних трансляцій Maincast. Потім звернув свою увагу на кіберспортивну організацію NAVI. Далі, паралельно з нарощуванням обсягу інвестицій в обидві компанії, придбав компанію-розробника комп'ютерних ігор GSC Game World. Усі кроки цілком логічні, закономірні.
І хоча періодично журналісти і намагалися розглянути пильно угоди, але особливих інфоприводів все ж не знаходили. У тому, що інвестор протягом 5-6 років іде однією траєкторією, немає нічого незвичайного. Але новина про придбання бізнес-центру "Парус" у звичні рамки вже не вкладається - великий об'єкт нерухомості, на перший погляд, ніяк не співвідноситься з секторним інвестуванням в індустрію кіберспорту.
Звичайно, можна застосувати термін "диверсифікація" і на тому заспокоїтися. Мовляв, Максим Кріппа просто вирішив захиститися від ризиків і розмістив частину коштів в альтернативний актив. І так, така мотивація цілком резонна. Слід зазначити, що секторні портфелі загалом характеризуються доволі високими потенційними ризиками і такий крок як диверсифікація дуже навіть не позбавлений сенсу. З іншого боку, об'єкти нерухомості (та ще й такі великі як БЦ "Парус") мають низьку ліквідність, що робить їх не цілком привабливими як інструмент зниження ризиків. Додамо до цього фактор повномасштабної війни - і виникає місце для обґрунтованих сумнівів.
Стабільність стилю інвестування
Ще однією причиною, яка в теорії могла спонукати Максима Кріппу звернути свою увагу на інший тип активів, є необхідність у зміні стратегії та стилю інвестування. Щодо причин, які могли б створити таку необхідність, складно щось сказати. Активи портфеля приносять прибутки: та ж студія Maincast за останні півтора року вийшла в лідери вітчизняного ринку й отримала мільйонний прибуток. Тому видимих причин щось змінювати немає.
Ба більше, при найближчому розгляді стає зрозуміло, що особливих змін інвестиційного стилю і немає. Максим Кріппа завжди надавав перевагу ациклічному інвестуванню, звертаючи увагу на тимчасово важкі активи з хорошим потенціалом зростання. У Maincast він інвестував кошти на етапі стартапу - ризики очевидні, але й потенціал зростання був хорошим, як показала практика. Перші інвестиції в NAVI були зроблені не на піку організації, а в період гострої нестачі коштів і тимчасових труднощів. Компанія GSC Game World в останні 5-8 років теж переживала не найкращі часи і часто опинялася в центрі скандалів, пов'язаних то з потенційним банкрутством, то зі зливом даних.
І БЦ "Парус" у цьому ланцюжку зовсім навіть не зайва ланка. Колись перший і найкращий хмарочос України, останніми роками дещо пообносився, поступився першістю двом київським висоткам і втратив колишній блиск. Об'єкт потребує модернізації та ремонту. При цьому потенціал зростання і прибутковості БЦ "Парус" має: велику площу - 75 тисяч квадратних метрів, чудове розташування - у центрі столиці, по вулиці Мечникова, підземний паркінг і можливість багатофункціонального використання.
Як видно, придбання БЦ "Парус" входить у звичну схему інвестування Максима Кріппи, єдиний нюанс - розбіжність сектора економіки. Але чи так це?
Цілі інвестування в БК "Парус"
Ідея створення великого хаба для початківців і професійних кіберспортсменів давно вже витає в повітрі. Експерти в галузі кіберспортивної індустрії наголошують на нестачі подібних просторів, а деякі інвестори і підприємці вже несміливо висловлювалися про наявність у них планів зі створення хабів. Від висловлювань до дій не перейшов ніхто, крім Максима Кріппи.
З його приходом у NAVI було відкрито академію з навчання кіберспортивних дисциплін і підготовки молодих кіберспортсменів. Також у столиці було побудовано високотехнологічний офіс і заплановано відкриття подібного в Берліні. Усе це виглядає як підхід до снаряду. Тому деякі експерти вже висловили думку щодо того, що Максим Кріппа купив БЦ "Парус" не стільки з метою диверсифікації, скільки як стартовий майданчик для створення міжнародного кіберспортивного хаба.
Якщо припустити, що гіпотеза правильна, то зникають усі питання щодо різкої зміни типу портфеля. У такому разі БЦ "Парус" уже можна розглядати як продовження інтеграції Максима Кріппи в сектор кіберспорту.